EPICká EVOlúcia?

Test Specialized Epic Evo Comp

Predstavovať vám bicykel od Specialized, s názvom EPIC asi nie je veľmi potrebné. Táto legenda cross country horskej cyklistiky začala svoju éru niekedy v deväťdesiatych rokoch. Na svojom ráme nesie toľko cenných kovov z olympiád, majstrovstiev sveta a rôznych podujatí, že porátať ich by zabralo veľmi veľa času. Teraz sa však čosi zmenilo a ja sedím na úplne inom stroji, ako ten, za ktorý Epic pokladám.

Nie je tomu veľmi dávno, čo sa mi po prvýkrát dostal do uší pojem DOWN COUNTRY. Samozrejme hneď som si pomyslel, že “zas nejaký marketingový ťah”, no potom som sledoval niektoré kolo UCI XCO a pochopil som, o čo ide. Moderný biker nejazdí iba do kopca a nepotrebuje mať “len výkon”. Technické prvky, skoky, vlny, traily, korene, rockgardeny, to všetko pribudlo na tratiach svetového pohára. A na bicykloch, kedysi šetriacich každý gram, odrazu pribudli teleskopické sedlovky, široké plášte, centimetre zdvihu a úplne iné geometrie rámu. Na druhej strane, my amatéri a nadšenci sa chceme občas zabaviť na trailoch, inokedy “zadupať” na maratóne, či absolvovať celodennú hrebeňovku niektorého pohoria. A presne sem smeruje EVO.

Pár rokov dozadu sme si hovorili, že “čím viac zdvihu, tým viac adidas”. Naozaj? Epic Evo prináša vzadu 110mm, vidlica je nastavená na 120mm. Hlavový uhol má “enduroidných” 66,5° a to je prvá vec, čo ho robí výnimočným. V prvom rade - hore kopcom síce vidíte, že koleso je oproti štandardnému Epicu vpredu, no nijako vás pri jazde neobmedzuje a môžete si na ňom schuti vyburcovať maximálne tepy, ako na maratóne. Je to aj zásluha nízkej hmotnosti bicykla, ktorý je komplet vyrobený z uhlíkových vlákien. Ostatnú výbavu tvoril pohon a brzdy Shimano rady SLX. V druhom rade - pri svižnej jazde necítiť žiadne, alebo len minimálne pohupovanie. Cítiť ho je iba ak necháte otvorený tlmič. Ja som mal dvojpolohový Rock Shox Deluxe Select+ a mám pocit, akoby tlmič vedel, kedy má držať a kedy odpružiť. Palec hore za také odladenie.

V treťom rade - už sme išli do kopca, po rovine a teraz to najlepšie - z kopca. S Epic Evo dostanete pod seba nabrúsený trailový stroj, ktorý vyčaruje úsmev každému. Aby som len nekecal úvahy, priblížim vám moju jazdu. Mnohí poznáte Hornonitrianske traily nad Bojnicami. Kto nie, ste vítaní. Jeden z nich sa nazýva Pálfyho trail. Je to pomerne ľahký trail, ktorý však obsahuje aj náročnejšie výšlapy, technické prvky, rýchle úseky, či skoky. Tento trail jazdím pomerne často a rád na ňom bicykle testujem, práve pre jeho rozmanitosť.

V úsekoch, ktoré vedú do kopca sa správal Epic Evo, ako jeho pretekársky brat a nútil ma oprieť sa do pedálov. Dokonca aj v technických výjazdoch cez korene s ostrými zákrutami som mal pocit športovosti a dravosti, čo pri veľkosti rámu L s roztečou kolies 1194mm je super. Čo mne osobne chýbalo pri tomto type biku, je uzamykanie tlmiča z riadidiel. Pri enduro či trail bicykli by som to neriešil, ale viem, že s Epicom by som sa vyhecoval do toho kopca ešte o čosi viac.

Prechod na zvlnených a rovinatých úsekov sa Evu páčil asi najviac. Vpredu všetko hltala vidlica Rock Shox SID 120mm, tlmič poslušne čítal terén a kde mal byť tuhý bol tuhý, kde zas odtlmiť, odtlmil. Vďaka spomínanému hlavovému uhlu som vkľude “vpálil” do koreňov a kameňov bez obmedzenia na rýchlosti, či plynulosti.

Postupne som sa prebojoval až k bodu trailu, odkiaľ to išlo iba dolu kopcom. Zastavil som, otvoril naplno tlmič, nastavil rýchlosť odskoku, zasunul teleskopickú sedlovku XFusion Manic a nechal bike pod sebou pracovať. Neviem, ako to presne opísať, no najlepším dôkazom, že to šlo skvelo, boli hneď dva prekonané PR na Strave, na dvoch segmentoch a to som tu jazdil aj 150mm enduro bicykle. Skoky som však z ekonomických dôvodov obchádzal, nakoľko sa jednalo o požičaný bicykel a “zarobiť si” 3999€ momentálne nepotrebujem :-) Našťastie brzdy SLX so 4 piestom vpredu a 2 piestom vzadu mali dostatočný výkon to ubrzdiť včas. O trakciu sa postarali plášte od Specialized, konkrétne predný Ground Control a zadný Fast Trak.

Ako by som to zhrnul? Možno známym citátom zo seriálu Futurama - “shut up and take my money.” V preklade, “buď ticho a vezmi si moje peniaze”. Áno, ten bike za to stojí. K dispozícii je v niekoľkých stupňoch výbavy, avšak treba si uvedomiť, že všetky komponenty sú spotrebný tovar. To najhlavnejšie je kvalitný rám, čo Specialized Epic Evo spĺňa. Rovnako geometria rámu, ktorá je špičková, moderná a ponúka kopec zábavy a zároveň nič neuberie výkonu. Jeden bike, ktorý vyčaruje úsmev, nech už budete jazdiť kdekoľvek a akokoľvek. EPICký výkon a EVOlučná zábava. Vďaka Velosvet a Specialized Bikes.

autor článku: Adam Michalko

Fotogaléria

 

autor fotografií: Adam Michalko